google-site-verification=7JGDvCSh4SkcjWEIElmiKSRlnmFb_UcQcd_KxoTTRlc
 
  • mayten

Mars Gezegeninde Yaşam Olduğunun Kanıtları

En son güncellendiği tarih: 16 Oca 2020

Soğuk, kurak ve bir bitki örtüsü yok. Ancak daha önce yaşam olabileceği ve su kaynaklarının var olduğuna dair izlenimler edinmesinin nedenleri var. Bu yüzden bilim insanlarının çok fazla ilgisini çekmiştir.

60’lı yıllardan beri keşif araçlarını evinde misafir eden Mars gezegeni, neredeyse kendi dışındaki yaşam formlarından gelen makinelere artık yabancı değil.Bu ilgi çeken gezegen, Güneş çevresindeki geçen zamanı bizimkine göre iki Dünya yılı sürmekte. Mars’ın Dünya’ya en yakın olduğu zaman periyodu 26 ayda bir gerçekleşmektedir. Diyelim ki Mars’a bir keşif aracı göndereceksiniz, eğer başarısız olursanız Dünya zamanı ile 1 yılı aşkın bir süre sonra tekrar denemeniz gerekir.


Mars’ın atmosferi insanlar için şu an yaşanası ağır şartlar barındırıyor.3 yılda bir gelen kum fırtınaları küresel çapta gerçekleşiyor, hatta bu fırtınalar 6 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürekliliğe sahip.


Bunca ağır şartlara rağmen hala geçmişinde yaşam olduğuna dair izler taşımakta…


*Kükürtün varlığının önemi kimyasal olarak oksijenle birçok benzerlik göstermesi


*Sülfirik asitin veya suyun neden olduğu zamanla donan taşlaşmış dalgacıkların bulunması


*Dünya’da sıcak kaynaklarda, kaplıcalarda ve volkanik buhar bacalarında biriken Silikaların olması


*En önemlisi ise Ph değeri nötr olan kil minerallerinin olduğu düşünülmesi. Kil mineralleri bir zamanlar suyun olduğunun kanıtıdır. Kuruyan su yataklarında kilin oluşmasının nedeni de suyla olan uzun temasından kaynaklanır.
#bilim

#marstayaşam

#marsgezegeni

#marskükürt

#marssilika

#marsbilgi

#marskumfırtınaları

50 görüntüleme