google-site-verification=7JGDvCSh4SkcjWEIElmiKSRlnmFb_UcQcd_KxoTTRlc
 
  • mayten

Microbit Alarm

En son güncellendiği tarih: 28 Oca 2020

Microbit ile Alarm Sistemi kurabiliriz. Mesela şöyle bir algoritma içeren alarm işlemimiz olsun:Soldaki 5 çizgiyi de yakmayı başarabilirseniz sisteme giriş yapabilirsiniz. Tabi ortadaki ışık fasılalı yanıp sönerken sizin ışık yanmadan bunu başarmanız gerekir. Yoksa koca bir "Çarpı" sembolüne bakakalırsınız.

1- Değişkenlerimizi oluşturup ortada fasılalı led yakalım.

Solda iki tane değişkenimiz var, "led" değişkeni ile başlarken "true" haberini gönderip ledi yakıyoruz, "skull" fonksiyonu ile kuru kafa sembolünü başlarken ekrana çağırıyoruz. Bu kodun açılımı bir sonraki aşamada... Sağda ise sadece 2,2 koordinatındaki merkez ledi yakıp söndürüyoruz.

2- A Butonu ve Fonksiyon kodları...

A Butonu ile "empty" değişkenimize false haberi gönderiyoruz. Yukarıda true durumundaydı. Bu haber ilk başlarken kuru kafa sembolünü ekrana getiriyor. Yani bir nevi kendi on start bloğumuzu yaptık hatta bu blok kendi içinde sürekli dönebiliyor. Alın size kendi forever bloğunumu nasıl yaparımın cevabı :) False haberi ile artık kuru kafayı ekrandan çıkıyoruz.


A Butonu içinde bir özel durum daha var, o da şu: Merkez led yanıyor değilse; yani yanıyorsa "control" değişkene true haberi gönderiyoruz. Bu değişkeni burada oluşturuyoruz başta değil. Eğer led yanarken kullanıcı A butonuna basarsa "X" sembolü ile hatalı giriş yaptığı uyarısını veriyoruz. Peki doğru giriş yaparsa ne yapacağız, o da bir sonraki kodta.


3- Alarm girişi doğru mu kodları...

Az önce "control" ile true haberi göndermiştik. Eğer ışık yanıyor değilse; yani yanmıyorsa; ters mantık kullandık.

Burada plot yani ledin neden soldaki değil de sağdaki koordinatına "a" değişkeni atadık. Çünkü sol sütunda değişen sadece satır numarasıdır. 5 led olduğundan "a" değişkenini en fazla 5 defa döndürüyoruz ve 5 olduğunda doğruluğunu kontrol ediyoruz. Soldaki 0 sütununda bütün satırlar yanıyorsa; yani 0,0 - 0,1 - 0,2 - 0,3 - 0,4 ledleri yanıyorsa doğrudur deyip kullanıcıyı rahatlıyoruz :)


TÜRKÇE KODLAR TAMAMI

Çalıştığına inanamıyorsanız videoya bakabilirsiniz.

#microbit

#microbitalarm

#microbitdeğişken

#microbitvariable

#microbitbutton

#microbitbuton

#microbitplot

#microbitplotunplot

#microbitpoint

#microbitledyanıkmı

#microbitshowicon

#microbitsimgegöster

#microbitpause

#microbitduraklat

#microbitclearscreen

#microbitekranıtemizle

#microbitfunctions

#microbitfonksiyonlar

130 görüntüleme