google-site-verification=7JGDvCSh4SkcjWEIElmiKSRlnmFb_UcQcd_KxoTTRlc
 
  • mayten

Scratch Street Fighter

En son güncellendiği tarih: 16 Oca 2020


Mayten Images

Ken Sprite ve Hadouken Sprite / Kuklaları ile Street Fighter oyununu Scratch ile tasarlamak ve kullanılır hale getirmek çok da zor değil. Zihninizde belli bir düzene göre oyun kodlarını kurguladığınızda etkili bir sonuca varacaksınız.

1. Aşama

Sahnemizi ekleyelim...

2. Aşama Kukla oluşturmamız gerekiyor. Ken kuklasını internette Scratch'e uyumlu hazır halde kostüm olarak yerleştirebileceğiniz bir yer yok. Genelde bütün halinde bulunuyor ama ben sizin için parça parça kostüm haline getirdim.

Önce hadouken / aduket pozisyonunu kostüm olarak ekleyelim. Kostümleri indirin ve kuklanıza ekleyin.

Kostüm Linkleri:

a01

a02

a03


Mayten ImagesKonumunuz benim kodlar ile aynı olsun ki sonra demeyin aduketim nereye gidiyor...Hadouken / Aduket pozisyonunu aşağı ve sağ ok olarak tanımladım. Dilerseniz siz başka bir tuşa ya da eyleme bağlayabilirsiniz.Dikkatinizi bir "haber sal" kodu çekti değil mi?

Bu bize Hadouken / Aduket kuklasını çalıştırmak için lazım olacak. O kuklayı da bundan hemen sonra yapıyoruz, azıcık bekleyin...


Sıra Hadouken / Aduket kuklasında. Ekleyelim...


Kostüm Linkleri

i01

i02

Kodları şu şekilde eklemeye çalışın...

Mayten Images

Kodlar içinde "kenX" değişkenimiz yer alıyor. Bunun nedeni ise Hadouken / Aduket kuklamızın ilk atışa başlama yeri Ken'in ellerinden çıktığı konum olması gerekiyor. O yüzden hemen "kenX" değişkeni oluşturun ve Hadouken / Aduket atışının keyfini çıkarın.


Youtube Kanalımdaki Video üzerinden çalışma şekline bakabilirsiniz.


3. Aşama

Hadouken / Aduket atıldıktan sonra bir duruş pozisyonu gerekiyor. Ken, hafif bir şekilde yerinde esneme yaylanma hareketi yapması gerekiyor.


Hiçbir tuşa basılmadığında aldığı hareket

b05

b06

Bu kodların anlamı şöyle:

Hadouken / Aduket atıldıktan hemen sonra normal duruşuna geçmesi için biraz 1 saniye beklesin, aksi takdirde Hadouken / Aduket atarken yaptığı el hareketini göremeyiz.


"eğer" kodu ile ters bir mantık yaptık. Bize bir tuşa basıldığında değil basılmadığında lazım. Bunu da "değilse" adlı alt kodla ürettik.
Artık oyununuz başlangıç düzeyinde hazır.

Diğer hareket kostümlerini de ekliyorum. Onların kodlarını da kılık değiştirerek aynı yöntemle yapabilirsiniz.İleri-Geri

d03

d04

Yumruk

c01

c02

c03Tekme

f01 f02

f03 f04 f05Kostümler / Sprite için güncellemeye devam edeceğim!


Youtube kanalımdan çalışma şekline bakabilirsiniz.

#scratch

#scratchstreetfighter

#scratchhadouken

#scratchaduket

#scratchgame

#scratch2dgame

#scratchbroadcast

#scratchhabersal

#scratchcreatecloneofmyself

#scratchikiziniyarat

#scratchvariable

#scratchdeğişkenler

1,681 görüntüleme